Tegnap ott fejeztem be, hogy indulunk valamit enni. Ezzel terveztem a mai posztot kezdeni, de inkább külön posztot szánok neki. Ma inkább a munkába utazásról fogok beszámolni.
A cég kb. fél órára van a hoteltől, 8:30-kor vett fel minket a transzfer, így 7:00-t beszéltünk meg a reggelire. Máshol benne van az árban, reggel lemész és bediktálod a szobaszámot és már reggelizhetsz is. Itt máshogy működik, itt magadnak fizeted ha szeretnél reggelizni. Mi igen. :-) A reggeli egyébként bőséges választékú svédasztalos vendéglátás. Gondoltak az európai vendégekre is, van kolbász, rántott, szalonna, vaj, 2 féle zsemle, saláta, paradicsom, de a japán konyha sem hiányozhat a választékból: különféle módon készült halak, sült és üvegtésztás ételek, a Kínában dumplingnak nevezett töltött tészta batyuk, stb.
Az üvegtészta felett az bizony nem lazac tekercs, hanem lazacba tekert apró kaviár...
Ahogy bölcs milliárdosunk tanítá nekünk: "ne legyetek bátortalanok, bátorak legyetek", így ami szimpatikus volt a tányéramra tettem. A fotón látható kolbászt és szalonnát nem kell bemutatni, a sárga középen lent a rántotta (volt kevésbé átsült változat is), felette sült tonhal és lazac, mellette a lent az üvegtészta hínárral és sárgarépával, ami az íze alapján inkább savanyúságnak volt alkalmas, mint önálló ételnek. Felette a dumpling mellett pedig azt hittem feltekert lazac lesz, de rá kellett ébrednem, hogy az valójában lazacba csomagolt apró ikra... Nem voltam tőle elragadtatva, de lecsúszott - ha már kivettem nem hagyom ott. Jól laktam vele, így a többi fogásból holnap fogok szemezni. :-)
Reggeli után letusoltam és a megadott időre lementem a hotel elé. Egy fél órás út várt ránk, amit sikerült pár perccel megrövidíteni, mivel nem a céges kisbusz vitt minket, hanem az egyik japán projekt vezető csaj vitt minket egy bérelt kocsival és ő azért ritmusosabban vezetett. A leggyorsabb-legrövidebb útvonal helyett kicsit kacskaringósabb úton vitt minket - délután kiderült, hogy azért, mert a GPS által javasolt szakasz egy részén felújítás van, így nem csak lassabb, de zötykölődősebb is az út emiatt. A városon kívül lombullató erdők, bambusz erdők és rizsföldek váltogatják egymást, néhol kisebb falvakkal megszakítva. És az automaták... Az automaták mindenhol... Otthon a munkahelyen, bevásárlóközpontokban találkozol velük leginkább. Itt mindenhol. A vasútállomáson nem lepődsz meg rajta, a metróban sem, az utca közepén azért már picit csodálkozol, a hotelben méginkább - de amikor átgurulsz a falun és kettőt is látsz belőle... Eddig még csak ital automatát láttam, de van étel, sőt, fehérnemű automata is - meg még ki tudja milyen.
Utazás a városban
Utazás az autópályán
Rizsföld, ahogy földrajz órán tanultuk: teraszos műveléssel
Italautomaták a faluban
A cég főbejárata - parkosítva
Ebéd a cégben - valami kantinos főtt ételre számítottunk, rántotthúsos szendvics lett belőle
Japán egyébként híres a Keicar-okról, a max. 3,4x1,48x2 m méretű, max. 660 cm3 és max. 64 LE-s kis autókról, amik a rendelkezésre álló térfogat minél jobb kihasználása miatt sokszor jobban emlékeztetnek minket egy dobozra, mint egy autóra. Otthon is vannak keicar méretű autók, főleg a régebbi kiadású modellek között, de tipikusan keicar az elektromos trió: a Mitsubishi i-Miev és a licensze alapján gyártott Citroen C-Zero és Peugeot Ion is.
Keicar az autópályán - vigyázz, baloldali közlekedés!
Keicar az autókereskedőnél
Itt is egy
A szupermarket parkolójában is - ja nem, itt egyből 6
És még egy keicar...
...egy Suzuki Hustler
Apropó autók! A japánoknál is baloldali közlekedés van, mint az angoloknál, amire még nem sikerült teljesen ráállni. Hazafelé csodálkoztam, hogy miért is megy el előbb balról az összes kocsi a jobbkezes utcánál, mire rájöttem, hogy az itt is balkezes... :-P
A japánoknál sokszor figyelmeztet bemondással a gép valamire: zárul az ajtó, mozgólépcsőhöz érsz, arról leszállsz, stb. Úgy érzem irányítani kell őket, igénylik, hogy gondolkodjanak helyettük. Erre sokféle, az iparban ismert módszerük van: 5S, Monozukuri, Kaizen, Visual Managenet, stb. A cégben pl. sárga pöttyökkel jelölve van, hogy nyitáskor az ajtó milyen útvonalon nyílik, nehogy ott beszélgetve véletlenül valaki pofán ba...on az ajtóval; a takarítóseszközös sarokban fotó mutatja, hogy hogyan kell kinéznie a helynek, a padlón jelülés mutatja a porszívó helyét, a tárgyalóban a kihangosítós telefon fotója is az asztalra van ragasztva, hogy használat után hova és hogyan tedd vissza. De a hotelben a reggelinél is van egy 2 színű lap: fehér, ha még eszel, csak épp elmentél a következő adag ételért, a hátulján sárga, ha már végeztél és a tányérak, pálcikák, csészék elvihetőek. De még a vasútállomáson a liftben is van ilyen "munkautasítás", hogy a peronon a kerekesszékkel hogyan várakozz (oldal irányban, hogy a kerekek ne a sínek felé nézzenek, így ne lehessen véletlen sínre gurulós baleset).
Sárga pöttyök a padlón - a fogorvosod ajánlásával :-D
Ide tedd a porszívót és így tedd a helyére a lapátot és a seprűt
Amíg reggelizel ezt használd
Ha végeztél a reggelivel fordítsd meg, így jelzed, hogy a tálca, tányér, stb. elvihető
És egy vizuális munkautasítás a kerekesszékeseknek a helyes várakozásról - logikus is, így sokkal nehezebb a sínekre lökni, akár csak véletlenül is